Felháborító: egészségre akar nevelni az óvoda

Felháborító: egészségre akar nevelni az óvoda

Nagyot futott néhány héttel ezelőtt egy ausztrál nő posztja a Facebookon. Csokis süteményt vitt be a gyereknek, az óvoda pedig figyelmeztette, hogy az “piros kategóriába” esik, és legközelebb egészségesebb ételt csomagoljon.

ausztral_figyelmeztetes

Azonnal elindult az adok-kapok, több magyar blog is felkapta a témát, és megdöbbentő volt olvasni a kommenteket, amelyben sokan teljes vállszélességgel állnak ki az egészségesnek tartott ételek ellen.

Igen, ellen, mert az ő gyerekük nem eszi meg a zöldséget, csak a csokis dolgokat szereti, az oviban szinte nem is eszik semmi, olyan rossz az étel stb. De álljunk csak meg egy pillanatra, lépjünk hátrébb egy lépést, és nézzük egy kicsit távolabbról a problémát. Ígérem, segítek egy kicsit közelebb hozni a megoldást is.

Világszerte egyre nagyobb gondot okoz az elhízás és a következtében kialakuló különböző betegségségek: a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri problémák, a túlzott mértékű finomított étel fogyasztás pedig a rák melegágya. Ennél mindenki jobb sorsot szán a gyermekének. Mégis a gyerekek már egészen kicsi kortól indokolatlanul sok édességet fogyasztanak, az egyetlen pedig, aki ez ellen tehet, az a szülő.

Félreértés ne essék, nem azt mondom, hogy ne egyen a gyerek édességet, de kell a kontroll, kell a mértékletesség és kell az ellensúlyozás is.

Azt már tudjuk, hogy a születés utáni első 1000 napban fogyasztott ételek nagyban befolyásolják a gyerek későbbi étkezési szokásait. Azaz, ha a hozzátáplálás során és az első, meghatározó években egészséges ételekre szoktatjuk a kicsit, arra lesz fogékonyabb, ha az egészségtelenekre, akkor később is azok szerepelnek majd a tányérján.

A legjobb az egészben, hogy ideális esetben az első 3 évben a gyerekek étkezési szokásait a szülő szabályozza, ő dönti el, hogy mit eszik a kicsit, de ha még mást is enne, bizony tud neki nemet mondani. Később már talán nehezebbnek tűnik ezt megoldani, de jó hír, hogy 3 éves kor után már el tudod magyarázni a gyereknek, hogy miért kell több zöldséget és gyümölcsöt ennie, ő pedig meg is érti.

Persze, ahogy bekerül valamelyik intézménybe, sokszor nem lehet majd kontrollálni, hogy mit is eszik, de a legfontosabb, hogy otthon továbbra se térj el a jó mintától, így hosszú távon a te hatásod fog érvényesülni.

A kommentelők között egyébként meglepően sok a külföldön élő édesanya, akik bizony beszámoltak róla, hogy Németországban, Ausztriában, Finnországban, Svájcban, Angliában és Ausztráliában sem lehet cukrozott ételeket bevinni az óvodába, iskolába. Így a változás már elkezdődött, és jobb minél előbb hozzászoktatni a gyereket otthon, a saját módszerekkel, mint derül égből villámcsapásként kapkodni a fejünket, ha itthon is változnak az előírások.

Mit tehetsz otthon?

Gyümölcsöt tízóraira és uzsonnára

Nálunk nagyon bevált, hogy a gyerek a hozzátáplálás kezdete óta csak gyümölcsöt és zöldséget kap tízóraira és uzsonnára. Almát, párolt sárgarépát, mandarint, banánt, karalábét, körtét stb. Most már óvodás, és persze ott mást esznek, ha azonban itthon vagyunk, akkor ez a rend, és nem is kér helyette szalámis kenyeret, hanem vígan majszolja a körtét.

Kínáld meg játék vagy mesézés közben is

Ha vasárnap délután leülünk egy kicsit mesézni vagy társasozni, akkor is mindig felszeletelek valamilyen gyümölcsöt vagy zöldséget. A játék végére mindig el is fogy, (és nem csak én eszem :))

Szabályozd az édesség mennyiségét

Az én kislányom is eszik édességet, de a legtöbbször azt valamilyen egészséges étel elfogyasztásához kötöm. Ha úgy ébred a délutáni alvásból, hogy fagyit vagy gumicukrot enne, akkor megbeszéljük, hogy miután megevett egy nagy almát, utána kaphat néhány darabot. Én általában 5 db-ot szoktam adni, amit ő maga választhat ki, számolhat meg. Innentől kezdve az ő döntése, hogy eszik-e édességet, mert ha nem eszi meg az almát, akkor bizony nincs üzlet. Nálunk nagyon bevált ez a taktika, a gyerek nem tiltakozik ellene, és néhány kósza próbálkozást leszámítva még az elején, nincs hiszti sem. Hiszen azért nincs édesség, mert nem ette meg az almát. A következetesség kifizetődő.

Tegyél olajos magokat és aszalt gyümölcsöket az asztalra

Az édesség legjobb, legegészségesebb alternatívája az olajos magvak keveréke és a cukrozatlan aszalt gyümölcsök. Nálunk nap közben is van az étkezőasztalon, és étkezések alatt sem rakom el. Bár nem mondtam neki, a kislányom magától mozdult rá, és minden egyes étkezést egy maréknyi mogyoróval, kesudióval, mazsolával, dióval fejez be.

Mutass példát

A legegyszerűbb és ugyanakkor az egyik legnehezebb is ugyanakkor, hogy neked kell példát mutatni. A gyerek másolással tanul, azt eszi, amit te. Ha tőled azt látja, hogy minden zöldséget válogatás nélkül és szívesen eszel meg, ő is így fog tenni.

Ne vegyél szemetet

A boltok polcai tele vannak rejtett cukrot és finomított összetevőket, felesleges adalékanyagokat tartalmazó élelmiszerekkel. Ez ellen nem tudsz tenni semmit. Az azonban a te döntésed, hogy mi kerül a kosaradba. Vegyél több gyümölcsöt és zöldséget, a rizs mellé készíts párolt zöldséget is, fűszerezz változatosan és finoman. Ha nem lesz otthon péksütemény, fehér kenyér és cukrozott sütemény, akkor a gyerek kénytelen lesz azt enni, ami van.

Itt és itt is találsz még néhány ötletet, hogyan tudod egészségebb szokásokra szoktatni a kisgyerekeket.

Van véleményed a témában? Egyetértesz az óvodával vagy ne szóljon bele senki abba, mit eszik a gyereked?
Ne tartsd magadban, írd meg kommentben!


NÉZD CSAK, 1 PILLANAT...

Egészségesebb, boldogabb, kiegyensúlyozottabb életre vágysz?

Megvan az elhatározás, de nem tudod merre indulj? Olvass bele INGYEN a könyvembe!
BELEOLVASOK A KÖNYVBE »
close-link
Iratkozz fel a 21napalatt hírlevél értesítőre és máris Tiéd a
10% kedvezmény 
az Egészséges életmód 21 nap alatt könyved árából.
close-link
Iratkozz fel a 21napalatt hírlevél értesítőre és máris Tiéd a
10% kedvezmény 
az Egészséges életmód 21 nap alatt könyved árából.
close-link