
Már megint a tavaszi fáradtság? Így győzd le:
Örülnöd kéne, hogy végre beköszöntött a tavasz, de Te már érzed is magadon a tavaszi fáradtság első tüneteit. És jönnek is, sorra egymás után:
- már kora délután elhatalmasodik rajtad a fáradtság,
- nehezebben koncentrálsz a munkádra,
- fejfájás kínoz,
- ingerlékenyebb és
- aluszékonyabb vagy.
De miért lehet ez, amikor éppen minden az újjászületésről és a megújulásról szól?
Rossz hírem van: ez a szervezet normális reakciója, ahogy alkalmazkodni próbál a nyári életvitelhez.
Hiszen télen rövidebbek a nappalok, kevesebb napfényhez jut a szervezet és korábban is sütétedik, ilyenkor megnő a szervezet alvásigénye. A tavasszal azonban megnő a napsütéses órák száma és egyik napról a másikra pörgősebbé válnak a mindennapok, ez pedig átmeneti zavart okoz az alvás-ébrenlét bioritmusában.
A tavaszi fáradtságért ugyanakkor legalább ennyire tehetők felelőssé a táplálkozási szokások is. Az éghajlati adottságok miatt télen kevesebb friss gyümölcsöt és zöldséget fogyasztunk, helyettük a zsírosabb, kalóriadúsabb ételeket kívánja a szervezet, emiatt viszont a tavaszi hónapok elejére vitamin- és ásványi só hiány alakulhat ki.
De hogyan lehetne minél gyorsabban alkalmazkodni a szervezet megváltozott igényeihez?
Az életmód évszakhoz igazításával a tavaszi fáradtság kellemetlen tünetei gyorsan megszüntethetők vagy legalábbis jelentősen csökkenthetők:
1. Napfény
A tavasz első látható jele az egyre gyakrabban és egyre hosszabb ideig szikrázó napsütés. Élvezd Te is a meleg napsugarakat. Ülj ki a parkban egy szimpatikus padra, fordítsd az arcod a Nap felé, húnyd be a szemed és élvezd ahogy ímogatják az arcodat a napsugarak.
2. Mozgás a szabadban
Ha már úgyis ilyen szép az idő, adja magát, hogy a konditerem helyett a napi edzést inkább a szabadban végezd el. Kocogj vagy biciklizz egyet a friss levegőn. Vagy egyszerűen csak sétálj reggel a munkába vagy hazafelé.
3. Egészséges étkezési szokások kialakítása
Gondold végig, mikor és miből eszel a legtöbbet? A legoptimálisabb, ha a napi étkezéseket 5 kisebb evésre tudod bontani. Lehetőleg mind az öt alkalommal egyél gyümölcsöt vagy zöldséget frissen, párolva vagy főzve. Ha a szervezetedet folyamatosan látod el tápanyaggal, akkor nem ugrál fel és le a vércukorszinted sem, és jelentősen csökkentheted a tavaszi fáradtság tüneteit.
4. Pozitív gondolkodás
A tavasz az egyik legjobb időpont az pozitív gondolkodás előtérbe helyezéséhez. Ilyenkor annyi dolog van, aminek lehet örülni, amit meg lehet csodálni, gyönyörködni a színekben, élvezni az illatokat. Ülj ki Te is egy szép parkba, nézz körül és keresd a szép dolgokat!
5. Több alvás
Elképesztően kevés tud lenni 24 óra, és sokszor csak este jut eszünkbe, hogy másnapra főzni is kéne, még néhány e-mailt meg kell válaszolni vagy halomban áll a vasalnivaló. Kézenfekvőnek tűnhet, hogy az alvásból csípünk le egy keveset, pedig a tavaszi fáradtság tüneteinek enyhítésére a pihenés az egyik legjobb módszer. Ne aggódj a vasalnivaló holnap is megvár, és akkor sem történik semmi, ha egy nap nem főzöl, hanem szendvics lesz az ebéd.
6. Több folyadék fogyasztása
A rendszeres folyadékfogyasztás az év minden időszakában fontos, tavasszal azonban egy kicsit még emelhetsz a megszokott mennyiségen. A tiszta víz támogatja a szervezet optimális működését, és segít megszabadulni a tél során felgyülemlett méreganyagoktól. Az olyan pozitív „mellékhatásairól” meg ne is beszéljünk, hogy szebb lesz a bőröd, jobb lesz a kedved vagy több lesz az energiád.
7. Tápláló reggeli
Ugyan hétről hétre jelennek meg cikkek a reggeli mellett és ellen is, józan paraszti ésszel belegondolva, ha este 6-7 körül eszel utoljára, akkor ébredésig mégiscsak közel 12 óráig tápanyag nélkül maradt a szervezeted. Egy finom, tápláló reggelivel értékes vitaminokat és ásványi anyagokat vehetsz magadhoz, így könnyebben indul a reggel, több energiával állsz a napi feladatok elé is.
Leírva nagyon egyszerűnek és könnyűnek tűnnek ezek a változtatások. Hiába olvasol azonban a módszerekről és megoldásokról, ha nem tudod átültetni a megszokott rend szerint élt mindennapjaidba.
Ebben segíthet azonban ez a könyv és a gyakorlatokat is tartalmazó Tervtábla »
Ha tetszett a bejegyzés, kattints a Tetszik vagy a Megosztás gombra!