10 indok, amiért rendszeresen fogyassz édesburgonyát
Már egy ideje tart az édesburgonya vagy más néven batátaőrület. Az éttermek sorra kínálják újragondolt köretként ezt a zöldséget, de a háztartásokban is gyakran kerül az asztalra reformélelmiszerként. De mi is pontosan az édesburgonya, mitől különleges és miért érdemes rendszeresen fogyasztani? Összeszedtem 10 nyomós érvét, és persze recepteket is hoztam!
Mi az az édesburgonya?
Az édesburgonya a szulákfélék családjába tartozik, főleg vaskos gyökérgumója miatt termesztik, mi is ezt a részét fogyasztjuk, de Ázsiában leveleit és hajtásait is szívesen rágcsálják.
Ne tévesszen meg a neve, gyakorlatilag csak annyi köze van az általunk ismert burgonyához, hogy gumója nagyon hasonlít rá. Ízében inkább a sütőtökre hasonlít, hiszen édeskés, édes és fűszeres tálalásban is megállja a helyét.
10 indok, amiért rendszeresen fogyassz édesburgonyát
1. Béta-karotin
Már egyetlen egy darab közepes édesburgonya fedezi a napi béta-karotin szükséglet dupláját. A szemeid egészsége és az immunrendszered zavartalan működése miatt is érdemes beépítened az étrendedbe.
2. Vitamindús
C-vitamintartalma kiemelkedő, ami az őszi-téli megfázásos időszakban nagyon jól jön. Emellett bővelkedik B1-, B2-, B6- és E-vitaminban is.
3. Sok benne a fehérje
A többi zöldséghez képest nagyon magas a fehérjetartalma, 100 grammban kb. 1,5-2 gramm is található. Ezért kiváló alakformáló alapanyag.
4. Ásványianyag-raktár
Igazi szuperélelmiszer, főleg ha azt nézed, milyen sok ásványianyag található benne. A teljesség igénye nélkül kalciumot, magnéziumot, vasat, rezet, mangánt, foszfort, cinket és káliumot is találsz benne.
5. Rákmegelőző
A Harvard School of Public Health Department of Nutrition tanulmánya szerint a béta-karotin megelőzheti a prosztatarák kialakulását, csökkenti a vastagbélrák kialakulásának esélyét is. Az édesburgonya pedig kiemelkedően sok béta-karotint tartalmaz, jóval többet, mint a többi zöldség vagy gyümölcs.
6. Alacsony a kalóriatartalma
100 grammban csak 117 kalória van, így tökéletesen beilleszthető a diétás étrendbe is. Sütve, párolva és grillezve is finom.
7. Egészséges hormonháztartás
Kutatások mutatták ki, hogy a növényekben megtalálható vas növeli a termékenységet. Ebből pedig rengeteg található az édesburgonyában. Ráadásul a magas béta-karotin tartalom elősegíti a hormonháztartás egészséges működését is.
8. Stabilizálja a vércukorszintet
Az édesburgonya olyan formában tartalmaz szénhidrátot, ami nem okoz gyors vércukorszint emelkedést, így gyors esést sem.
9. Kiváló D-vitaminforrás
Ősszel és télen külön kell gondoskodnod a D-vitamin pótlásáról, amit étkezéssel nagyon nehéz bevinni. Ha mégis megpróbálnád, édesburgonya mindenképpen szerepeljen a bevásárlólistádon.
10. Magas a kolintartalma
A kolin egy olyan mikrotápanyag, ami a B-vitaminok családjába tartozik. Segíti a könnyű és pihentető alvást, ellazítja az izmokat és csökkenti a gyulladásokat is.
Hogyan fogyaszd az édesburgonyát?
Most, hogy beköszöntött a szeptember ráálltam a recepttáram ősziesítésére én is. Ennek köszönhetően már rengeteg édesburgonyás receptúrát gyűjtöttem össze. A kedvenceimet a recept nevére kattintva tudod kipróbálni:
• édesburgonyás paleo gofri,
• házi pesztós édesburgonya,
• spenótos pulykahúsos cassarole,
• édesburgonyás falatkák,
• parmezános édesburgonya,
Ezek után te is jobban figyelsz majd arra, hogy minden héten kerüljön édesburgonya a tányérodra?
Ha tetszett a bejegyzés, kattints a Tetszik vagy a Megosztás gombra!